FAQČo je to živá spomienka?

Živá spomienka je konkrétna spomienka na zosnulú osobu. Živú spomienku môžu vytvoriť iba blízke osoby, ktoré túto osobu poznali. Živá spomienka môže byť len textová, alebo môže obsahovať aj fotky či obľúbený videoklip.

Čo je to profil zosnulej osoby?

Profil zosnulej osoby na www.zivaspomienka.sk je osobná stránka zosnulého. Táto stránka obsahuje viacero častí. Fotku, dátumy narodenia a smrti, miesto narodenia a smrti, základný stručný popis, životopis, vlastné živé spomienky na zosnulú osobu a prípadne informáciu kto sa ešte nachádza v spoločnom hrobe.

Ako pridám do živej spomienky video?

Živá spomienka vie zobraziť internetové videá, ktoré sú umiestnené na www.youtube.com. Pri každom videu je možnosť zdieľať video, a tu sa zobrazuje tzv. EMBED KOD v tvare napr: http://youtu.be/gLDMhKHlEIA a tento kod je treba vložiť do pripraveného políčka pri tvorbe živej spomienky.

Môžu byť živé spomienky aj súkromné?

Ano. Pri vytváraní živej spomienky je možnosť túto nastaviť ako súkromnú. Takto označené živé spomienky sa zobrazia iba tým ľuďom, ktorých označíte za blízke osoby a budú neviditeľné pre ostatných úžívateľov portálu zivaspomienka.sk

Kto je to blízka osoba?

Blízka osoba je užívateľ, ktorý pozná zosnulú osobu a hlavne dostal povolenie od správcu daného profilu, že môže vytvoriť živú spomienku. Blízke osoby vidia súkromné živé spomienky.

Môžem ako správca zrušiť niekoho ako blízku osobu?

Ano. Po prihlásení sa do www.zivaspomienka.sk v Nástenke v časti Súhrn uvidíte Vaše blízke osoby. Po kliknutí na detaily uvidíte ku ktorým zosnulým osobám môže daná blízka osoba pridávať živé spomienky. Následne mu viete toto právo odobrať.

Pomýlil som sa pri vypĺňaní základných informácií. Môžem ich opraviť?

Ano. Všetky informácie o zosnulej osobe sa dajú dodatočne opravovať. Dôležitý údaj je Meno a Priezvisko a dátumy narodenia a smrti. Z týchto údajov sa vytvára jedinečný QR kód, ktorý môžete umiestniť na hrob. V prípade, že upravíte tieto hlavné údaje dodatočne po umiestnení QR kodu na hrob, musíte si znova vytlačiť a umiestniť nový QR kod. Ten pôvodný už nebude fungovať a návštevníci cintorína sa o Vašom zosnulom nič nedozvedia.

Môžem vymazať celý profil zosnulej osoby?

Nie. Profil môžete dočasne zneaktívniť. Týmto krokom sa profil nebude zobrazovať na stránke www.zivaspomienka.sk ale po prihlásení sa ho uvidíte na nástenke medzi neaktívnymi profilmi.

Čo je to nástenka?

Nástenka sa zobrazuje iba prihláseným uživateľom. Nachádza sa tu zoznam všetkých Vašich zosnulých osob aktívnych aj neaktívnych. Zosnulých osôb kde máte povolenie blízkej osoby. Blížiace sa výročia smrti aj narodenia. Žiadosti o status blízkej osoby pre Vaše zosnulé osoby. Ako aj možnosť editácie Vašich osobných údajov.

Ako sa dostanem ku QR kódu?

QR kód živej spomienky sa zobrazuje prihláseným užívateľom po kliknutí na ikonu QR kódu. Následne si môžete QR kód živej spomienky stiahnuť ako dokument PDF vo formáte A4. Tento dokument si môžete vytlačiť a použiť. Pri tlačení na fóliu použite bielu laminovanú určenú do vonkajšieho prostredia, alebo to nechajte na niektorého z našich partnerov.

Prečo musím mať pomenovaný hrob pri vytváraní profilu?

Kvôli jednoduchosti. Každý zosnulý odpočíva v nejakom hrobe. Tým, že si ich pomenujete – budete mať lepší prehľad, kto je kde a s kým.