Ján Berky Mrenica starší

Obrázok zosnulého: "Ján Berky Mrenica starší, 1939 - 2008"
Narodenie: Očová, 11. 5. 1939 Úmrtie: 12. 10. 2008
 

husľový mág, virtuóz a skladateľ

 


Životopis

Je rodákom z Očovej a narodil sa ako tretie dieťa z piatich. Bol vždy tam, kde bola voda, veľmi rád chytal ryby a preto dostal prezývku Mrenica.
Ako malému chlapcovi mu tesne pred koncom vojny zabili mamu, po ktorej zdedil hudobný talent. A ona bola tá, ktorá mu pri búchaní vareškami spievala.

Už ako sedemročný chlapček si hudbou privyrábal pod oknami bohatých gazdov. Svoje prvé husle dostal od chudobnej vdovice a odkazom, aby na nich hral.
Zmyslom jeho života bola hudba, ktorá mu pomáhala zabudnúť na trápenie, ktoré zažíval a jeho snom bolo ísť študovať hru na husliach. Bohužiaľ kvôli pomerom musel ísť do učenia na SOU v Partizánskom, kde získal ubytovanie a stravu zdarma. Tu mal majstra odborného výcviku, ktorý vedel o jeho túžbe venovať sa hre na husliach a študovať to a preto ho vždy, keď mohol, odbremenil od práce, aby mu šetril prsty. Dobre vedel, že jeho huslistických prstov by bola veľká škoda. Tu na učilišti založil hudobnú skupinu, s ktorou hrával na vystúpeniach pre iné učilištia.
Keď hral, dotýkal sa nebies.
Skúšky na bratislavské konzervatórium urobil a absolvoval ho diaľkovo /1958-1962/. Svoj sen o hudbe neprestal snívať.
Ťažké podmienky doma, kde v skromnom domčeku žilo osem ľudí a nikto ho tam nečakal, ho paradoxne posilňovali a sľúbil si, že raz bude mať rodinu, v ktorej sa deti budú rady vracať domov a tento pocit nikdy nezažijú.

S manželkou Evou mal tri deti, Anku, Janka a Evku. Syn Janko je tiež huslista v orchestre Diabolské husle, ktorý založil jeho otec.

Svojou jedinečnou interpretáciou ľudových piesní preslávil nielen Očovú ale celé Slovensko v 52 krajinách sveta.
Ako koncertný majster pôsobil v SĽUKu takmer 33 rokov. Mal rád humor a zábavu, ale pokiaľ išlo o hudbu nevedel, čo je vtip. Profesionálna práca a do hudby vložené srdce bolo to, čo chcel.

Vďaka svojim husličkám spoznával vo svete ľudskosť, kde navštevoval najmä školy, aby zistil, aká pozornosť sa venuje výchove detí prostredníctvom kultúry. Lebo tá spája ľudí bez rozdielu národnosti a vyznania. Spoznávanie nových kultúr ho nesmierne obohacovalo. Mesto, v ktorom hral, sa snažil spoznať, ako aj jeho obyvateľov - poslucháčov, a tým načerpať silu z ich nálady a mesta.

Napriek tomu, že všade vo svete žal úspech a obdiv, aj napriek najpríťažlivejším ponukám zostal verný životu na Slovensku, svojej Očovej, kde bol doma.
Mal rád obyčajných ľudí, od ktorých čerpal múdrosť, čestnosť a úprimný vrelý vzťah k ľudovej hudbe.

Slovenskej ľudovej hudbe spravil obrovské meno doma i vo svete. Venoval sa aj inštrumentálnej úprave. Rád spolupracoval s Janou Kocianovou, ktorá bola jeho žiačkou, keď pripravovali CD s rómskymi piesňami. No spolupracoval aj s Františkom Zvaríkom, Paľom Gáborom, Martinom Babjakom, Grétkou Švercelovou, Miroslavom Dvorským a s mnohými ďalšími spevákmi.  

Vyznával svoju životnú filozofiu, že nie je dôležité ani rozhodujúce, kedy z tohto sveta odíde, ale dôležité je to, čo tu zanechá. Pre neho mali význam jeho deti a umenie, ktoré tu zanechal. Lebo umenie bude slúžiť ďalším generáciám a jeho deti či vnúčatá možno budú raz rozdávať vďaka hudbe radosť ako on sám.

Vždy odsudzoval akúkoľvek nenávisť a intoleranciu voči ľudským bytostiam a zdôrazňoval, že ľudia sa musia vnímať na základe schopností a činov, a nie na základe toho, že sú iní. A tiež tvrdil, že svet sa dá zmeniť k lepšiemu pomocou umenia.

Ocenenia:
Posol Slovenska /1995/, Pribinov kríž /1997/, Slovak Gold /1997/, Krištáľové krídlo za rok 2002, Cena mesta Zvolen - za celoživotné dielo /2003/, Čestná cena desaťročia Slovak Gold /2004/ , Cena Banskobystrického samosprávneho kraja /2006/

Jeho album Primášov sen sa stal zlatým nosičom za predaj viac ako 5000 kusov.

Napísal aj knihy Náne odá lavutári, čo je zbierka 50 najznámejších rómskych piesní /1993/, Veselo s husličkami po svete /2001/ a Rómske piesne a múdre slová /2006/.

 


Stáhněte si aplikáciu na Google play

Spomienky (fotky, video, texty)

Spomienky

Pridať spomienku

SĽUK

A P 11.05. 2015 (18:40)

Ján Berky Mrenica starší bol takmer 33 rokov súčasťou Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Pôsobil v ňom ako koncertný majster.  
So SĽUKom zažil veľa príjemných a radostných okamihov.
V roku 1975 bol SĽUK pod jeho vedením v Indii, kde sa mu splnil sen - hral tu na stradivárkach. Tie mu požičal primarius anglického kráľovského kvarteta. Stardivárky sú veľmi kvalitné husle urobené v dielni slávneho talianskeho výrobcu husieľ Antonia Stradivariho a jeho synov.

V Amerike sa tešil zase z dueta s legendárnym trubkárom Luisom Armstrongom v džezovom klube na Bordway.

 

Diabolske husle

A P 11.05. 2015 (18:04)

Orchester „Diabolské husle“ bol založený v roku 1991 popredným slovenským huslistom a skladateľom – Jánom Berky-Mrenicom st., ktorý bol aj zároveň hlavným tvorcom folklórnej časti repertoáru tohto telesa. 
Orchester tvorí siedem hudobníkov, ktorí sú absolventami hudobných akadémií.
V roku 1997 umelecké vedenie telesa prevzal Ján Berky-Mrenica ml., ktorý pokračoval v umeleckých úspechoch svojho otca. V roku 2000 dostal od slovenskej hudobnej akadémie cenu „Grammy“- Najlepší hudobný interpret roka.
Po smrti rodičov Jana Berkyho sa orchester utíchol a po dvoch rokoch prišiel opäť na hudobnú scénu v plnej paráde!
Diabolské husle už niekoľko desaťročí znamenajú to najlepšie v oblasti ľudovej kultúry a folklórnej interpretácie na Slovensku.
Vďaka unikátnym hudobným, ale i dramaturgicky neobyčajným prvkom sú vystúpenia vždy veľkým prekvapením pre široké spektrum publika a kritikov.
V roku 2009, keď opäť začal orchester pôsobiť, vznikli dva zaujímavé projekty „Hviezdy folklóru „ v spolupráci tanečného súboru „ Čarovné ostrohy“ a program „Dáma v čiernom- Svetová cigánska pieseň“ v spolupráci speváčky Janky Orlickej.
Orchester spolupracoval so špičkou slovenskej pop scény ako sú M.Buntaj, M.Gašparov, P.Novotný – Salko, J.Burian, M.Valihora, M.Červienka. 
V podobe „Veľké Diabolské husle“ sa začala aj spolupráca s Luciou Bílou.
Repertoár telesa má široký záber od klasiky /Brahms, Fallia, Khatcthaturian, Monti…./ až po folkór - slovenský, rómsky, ruský, balkánsky, pop, jazz..

Husle: Ján Berky – Mrenica jr, Jozef Berky, Štefan Bertók
Viola: Peter Koza, Milan Hronček
Kontrabas: Tomáš Gašpierik
Cimbal: Martin Budinský, Mykhaylo Zakhariya

 

syn Ján Berky mladší

A P 11.05. 2015 (14:10)

V roku 1991 založil a viedol orchester Diabolské husle, no v roku 1997 prenechal vedenie orchestra jeho synovi Jánovi.
Primášsku taktovku svojmu synovi odovzdal počas dojímavého vystúpenia za silného potlesku publika v kaštieli v Malante. Ťažko chorý Berky Mrenica starší vzal nástroj do ľavej ruky a Berky Mrenica mladší pravačkou ťahal sláčik.
Jeho najobľúbenejšou piesňou bola očovská Čierna zem, čierna zem.

na energiu a dobru náladu

A P 11.05. 2015 (13:52)

naozaj nádhera .. 
Majstrovstvo Jána Berky Mrenicu staršieho je zaznamenané na 17 albumoch. 

Ján Berky Mrenica starší

A P 11.05. 2015 (17:14)

V roku 1975 bol na turné so SĽUK-om v Indii a zahral na slávnych stradivárkach, tie mu požičal primáš anglického Kráľovského kvarteta.
Na koncertnej šnúre v Amerike odohral v džezovom klube na Broadway dueto s legendárnym trubkárom Luisom Armstrongom.

Vrcholom jeho tvorivého snaženia bolo založenie špičkového hudobného telesa – orchester Diabolské husle.
Spolu s ním koncertoval na pódiách doma i v zahraničí a pre ktoré komponoval a hudobne upravoval skladby. Bol hlavným tvorcom folklórnej časti repertoáru tohto telesa.
Žezlo po ňom prevzal syn Ján.
Hudobné teleso Diabolské husle je špičkovým interpretom skladieb rôzneho žánru, a v ich repertoári sa premieta slovenský, maďarský, ruský, rumunský, židovský a cigánsky folklór, čoho dôkazom sú aj prvenstvá na festivale Concordia d´Europa Festivale Internazionale del Folklore v sicílskom Agrigente a na 2. medzinárodnom poľskom festivale Ciechocinek ´98, zlatá platňa v roku 1999 za album Gypsy Dance, 3x cena Grammy od slovenskej hudobnej akadémie za Najlepší orchester, Najlepší album a Najlepší interpret. 

Orchester koncertoval takmer po celej Európe, v USA, Kanade, Austrálii, Japonsku, Číne, na Tchaj-wane, v Jordánsku, Egypte a Maroku. Spolupracuje s renomovanými spevákmi a inštrumentalistami, ako sú L. Bílá, D. Hulka, I. Csáková, S. Sklovská, P. Habera, K. Hasprová, bratia Dvorskí, M. Babjak, J. Fogašová, J. Burian, J. Bartoš a pod., pričom v spolupráci s vydavateľstvom s Monitor -EMI vydal 8 albumov. 

Priatelia a ľudia v jeho okolí ho vnímali ako dobrosrdečného, obetavého, skromného človeka, ktorý veril, že hudba je umenie, ktoré zbližuje ľudí.

 

Ďalej v hrobe

V tomto hrobe je k odpočinku uložený iba Berky Mrenica starší Ján
Pridať zosnulého do hrobu

Očová

Detail cintorína:

Názov hrobu: Berky Mrenica Ján

GPS hrobu:

48º 35' 45,3309''
19º 17' 24,49''

Detail hrobu

QR kód profilu zosnulého

QR kód - Berky Mrenica starší Ján, 1939 - 2008


Živá spomienka v mobile

Stáhněte si aplikáciu na Google play