Jozef Beďo Bednárik

Obrázok zosnulého: "Jozef Beďo Bednárik, 1947 - 2013"
Narodenie: Zeleneč, 17. 9. 1947 Úmrtie: Bratislava, 22. 8. 2013
 

Jozef Bedo Bednárik

Životné krédo

Neťahaj ani Boha, ani osud, ani úspech, ani šťastie za nohy! Ak majú prísť, tak prídu! A keď nie,ber to zľahka!

 


Životopis

Vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, obor herectvo. Prvý krát sa ako herec predstavil v roku 1974 vo filme „Ohnivé križovatky“. Na dráhu režiséra sa dal v roku 1981 v Divadle Z zo Zelenča, ktoré sa pod jeho vedením stalo jedným z najznámejších ochotníckych divadiel.

Následne začal pôsobiť v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Tu uviedol prvý pôvodný slovenský muzikál Adam Šangala. V roku 1990 sa stal režisérom divadla Nová scéna v Bratislave. Pod jeho taktovkou uviedla muzikály Evanjelium o Márii, Grand-hotel či Pokrvní bratia.
Spolupracoval s Komornou operou v Bratislave, kde taktiež pracoval ako režisér. Patril k osobnostiam slovenskej filmovej a divadelnej scény. Mimoriadnemu diváckemu záujmu sa tešili všetky opery, ktoré Bednárik režíroval v Opere SND, napríklad Carmen, Turandot, Don Carlos, Dcéra pluku a mnohé ďalšie.

Na pražských scénach dosiahol výrazné úspechy a veľký divácky ohlas aj ako muzikálový režisér (Rusalka, Dracula a Monte Cristo Karla Svobodu, Johanka z Arcu a Elixír života Ondřeja Soukupa, ako aj Angelika Michala Davida). Bednárikovu muzikálovú produkciu bolo možné vidieť aj v Nitre (Grék Zorba, prvý pôvodný slovenský muzikál Adam Šangala, Kabaret), v Prešove (Fidlikant na streche a Oliver!), na Novej scéne (Klietka bláznov a Donaha) a v divadle Aréna (Rocky-horror-show).

Odchod z režisérskeho postu korunoval rozlúčkovými predstaveniami na všetkých slovenských divadelných scénach kde pôsobil, a v Prahe rozlúčkovým opusom Kráľovná Antoinetta v pražskom Divadle Ta Fantastika s Luciou Bílou v hlavnej úlohe.

Pochovaný je v rodičovskom hrobe v Zelenči.
 Stáhněte si aplikáciu na Google play

Spomienky (fotky, video, texty)

Spomienky

Pridať spomienku

Beďo očami Andrey Coddington, autorky bestsellerov a knihy o samotnom velikánovi

A P 09.01. 2015 (09:27)

Je pre mňa cťou písať o maestrovi Bednárikovi. Spomínať si na človeka mnohých tvári, ale predovšetkým nekonečného milovníka života a umenia. Podľa mňa bol mantinelista a perfekcionista vo všetkom čo robil, ľúbil naplno a rozdával sa do poslednej chvíle.

Bol neprehliadnuteľný v akomkoľvek dave, v ktorejkoľvek krajine, spoločnosti či dobe. Vonkoncom nielen svojím vzhľadom.

Výnimočný, neobyčajný, nezvládnuteľný, drzý a plachý, odvážny, sčítaný, múdry, promiskuitný v myšlienkach, ale v skutočnosti lipol na tradíciách. Žil život dedinského chlapca, z ktorého sa stal bohémsky mešťan.

Za šesťdesiatpäť rokov stihol, videl a urobil viac, ako si vôbec dokážeme predstaviť. Ten život oddane zasvätil svojej láske. Nekonečnej, úprimnej, spaľujúcej.

Láske, ktorá ho pohltila celého, každú jeho bunku, a držala ho pevne v náručí do posledného nádychu. Láske, o ktorej vedel snívať, študoval ju, rozmaznával, nikdy sa mu nezunovala, dal sa ňou opantať a rozdával ju ďalej. Nie cielene, konkrétnej osobe, ale anonymným masám ľudí v rôznom veku, v rôznom rozpoložení, v rôznych krajinách.

Odvďačovali sa mu za ňu tak, ako to dokáže len oddaná milenka. Extázou preňho najväčšou – potleskom. Dlhotrvajúcim, búrlivým, uznanlivým potleskom, po ktorom ešte dlho pália ruky.

So svojou láskou prekonával invencie, hranice možností, nespočetne veľa ráz sám seba, a vyskúšal všetky variácie krvi, potu, sĺz a prachu. Jeho láskou bola diva s menom Tália.

Prežil s ňou oddane, aj keď bez formálne spečateného zväzku, celý život. Iba sám najlepšie vedel, že žiadne potvrdenia nepotrebuje, lebo Tália vlastnila jeho dušu a srdce. 

Mala ho celého iba pre seba. Ani raz ju nepodviedol, neodišiel za inou. Až kým neodišiel večne. Bol ňou milovaný a bezpodmienečne ju ľúbil.

Vďaka tej láske ovplyvnil, vytvaroval, objavil, režíroval najväčšie hviezdy slovenského a českého činoherného, muzikálového, baletného a operného neba.

Vďaka tej láske začali hľadiská divadiel zapĺňať autobusy dedinčanov, mešťanov, mladých, starých, veselých, smutných… všetkých. Spájal ľudí svojou nevinnou dušou, chlapčenským úsmevom, chuťou do života, hladom po krásne.

To všetko zabalené do milosrdného dymu, v ustavičnom pohybe, sýto farebné, poetické, dojímavé, aby sem-tam aj oči zaslzili.

To všetko od premiérového zdvihnutia opony až po jej derniérové spadnutie za zvukov operných árií preložených bigbítovými tónmi veľkolepo útočiacimi na všetky zmysly.

Dejiny kultúry začali písať nové názvy letopočtov: pred ním, počas neho, po ňom.

Mág. Velikán. Maestro.

Jozef Bednárik.

 

S úctou,

Andrea Coddington

Ďalej v hrobe

V tomto hrobe je k odpočinku uložený iba Bednárik Jozef Beďo
Pridať zosnulého do hrobu

Zeleneč

Detail cintorína:

Názov hrobu: BEDNARIKOVCI

GPS hrobu:

48º 19' 55,83''
17º 35' 34,7712''

Detail hrobu

QR kód profilu zosnulého

QR kód - Bednárik Jozef Beďo, 1947 - 2013


Živá spomienka v mobile

Stáhněte si aplikáciu na Google play