Karol Duchoň

Obrázok zosnulého: "Karol  Duchoň, 1950 - 1985"
Narodenie: Galanta, 21. 4. 1950 Úmrtie: Bratislava, 5. 11. 1985
 

spevák

 


Životopis

Jeden z najvýraznejších slovenských spevákov, ktorého prirovnávali ku Karlovi Gottovi a niesol prezývku slovenský Tom Jones.

Narodil sa v Galante, kde jeho otec pracoval ako riaditeľ strojárskeho učilišťa. Na základnej škole bol spolužiakom speváčky Evy Mázikovej.
Po ukončení základnej školy pokračoval v štúdiu na strojníckej priemyslovke v Partizánskom. Nakoľko všetok čas a energiu venoval spevu, hudbe a hre na gitaru, priemyslovku nedokončil. Počas dovolenky rodičov v Juhoslávii, išiel tajne vystupovať do zahraničia s orchestrom Jaroslava Mikulu. Tak sa rodičia museli zmieriť s tým, že ich syn – jedináčik – nebude mať v rukách remeslo, ale bude akýsi „komediant“.

V roku 1968 začal hrávať s Robom Kazíkom a jeho skupinou The Ice Boys na rôznych podujatiach.
V roku 1969 začal spievať so spolužiačkou zo základnej školy Evou Mázikovou v skupine Braňa Hronca.
Karol Duchoň zvíťazil vo vychýrenej speváckej súťaži o Zlatú vločku Calexu s pesničkou Petra Nováka Náhrobní kámen, čo sa považuje za začiatok jeho speváckej kariéry.
V televízií vystúpil prvý raz v programe Malá televízna hitparáda s pesničkou Uber pary, ktorá bola coververzia hitu „Sugar, sugar“ od skupiny The Archies. Slovenský text napísal Alexander Karšay. Od tohto okamihu sa o Karola začali zaujímať profesionálni hudobní skladatelia a textári.
Úspechom sa tešil aj festivaloch ako napríklad Oravské  synkopy, začal vystupovať doma aj v zahraničí /Nemecko, Sovietsky Zväz, Švajčiarsko, Francúzsko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Kuba/.  

V roku 1970 vystúpil na Bratislavskej lýre so skladbou Kto má ťa rád, ktorej hudbu robil Pavol Zelenay a text Milan Lasica. Ocenenie síce nezískal, no to prišlo v roku 1973, kedy spolu so speváčkou Evou Kostolányiovou získal striebro za pieseň Chvála humoru.
V tomto istom roku, 1973, sa oženil s Elenou Šurákovou a narodila sa im dcéra Danka. Neskôr sa však rozviedli a v roku 1985 sa druhý raz oženil s Alenou Čermákovou.

V roku 1974 získal na Bratislavskej lýre zlato za interpretáciu piesne Zem pamätá od autorov Pavla Zelenaya a Tibora Grünnera a v medzinárodnej súťaži Bronzovú Bratislavskú lýru.
V roku 1974 založil aj svoju kapelu s názvom Prognóza.

Pieseň Čardáš dvoch sŕdc s hudbou Petra Hanzelyho a textom Ľuboša Zemana predstavil Karol v Tokiu v roku 1975. Textu nikto nerozumel, ale publikum zaujala pieseň muzikálne. V tomto čase žal Karol úspěchy v rozhlase, televízií aj na koncertoch.

V roku 1976 nahral Karol Duchoň svoj prvý album v Nemecku, kedy ho nemecká kritika nazvala slovenským Tomom Jonesom. V Nemecku naspieval viacero piesní v nemčine.

V roku 1977 začal vystupovať so skupinou Ľuba Beláka.

V 80. rokoch 20. storočia začal spolupracovať s orchestrom VV-Systém Vlada Valoviča a od roku 1982 so skupinou Za-ja-ce kapelníka Pavla Zajáčka.
Naspieval duetá s Marcelou Leiferovou /Kamenný kvietok/ a úzko spolupracoval aj s Dušanom Grúňom /Vonia kakao/, jeho neskorším veľmi dobrým priateľom.
Po jednom vystúpení v Banskej Bystrici na súťaži  Bystrické zvony svoj obdiv Karolovmu prirodzenému talentu vyjadril Karel Gott.  

Karol Duchoň mal zmysel pre humor, rád zabával druhých, mal dobré srdce a iným rád pomáhal.

K jeho najznámejším hitom patria piesne Elena, Dievča z Budmeríc, Vzdialená, V slovenských dolinách známa ako V dolinách, S úsmevom, Šiel, šiel, Čardáš dvoch sŕdc, Smútok krásnych dievčat a Primášovo srdce.

 


 

 Stáhněte si aplikáciu na Google play

Spomienky (fotky, video, texty)

Spomienky

Pridať spomienku

Hrám, hrám, hrám

A P 23.11. 2015 (10:36)

... pár tónov slnečných vám v nej dám,
spievam, kým mi stačí dych a hrám, hrám, hrám...

Kantiléna 2015

A P 29.04. 2015 (13:22)

V apríli 2015 sa uskutočnil už XVI. ročník spomienkového koncertu na Karola Duchoňa, galantského rodáka, pri príležitosti jeho nedožitých 65. narodenín.

Kantiléna stala jedným z najobľúbenejších podujatí Domu Matice slovenskej v Galante a Mesta Galanty. Svedčila o tom aj zaplnená Divadelná sála MsKS.
Krásne pripravená scéna čakala na hudobnú skupinu 4mation, účinkujúcich  aj divákov. Pozvanie prijali aj pán Marián Tkáč predseda MS, pani Júlia Gálová, prednostka OÚ, pán Peter Paška primátor Galanty, rodina Duchoňová, poslanci mesta Galanty pán Peter Kolek a Zsolt Takáč s manželkami, zástupcovia mestských a kultúrnych inštitúcií mesta a TTSK, ale aj matičiari a široká verejnosť.

Koncert sa začal príhovorom Karola Duchoňa. Zo záznamu sa nám Karol prihovoril na plátne a skonštatoval, že nič iné ako spievať nevie. Následne na to nám úvodnú pieseň Piesne nosím zaspieval jeho krstný syn Adrián Fahn. 

V prvom kole tradičných duchoňoviek vystúpili a snažili sa získať čo najviac sympatií divákov v hľadisku nasledovní speváci.  Marco Pillo s piesňou Viem na nás čaká láska, Tomáš Majláth zaspieval Ľadovú rozlúčku, Natália Hatalová zaspievala S Tebou,  Ján Šinál sa prezentoval s piesňou Elena.

Branislav Struhár, spevák ktorý prišiel spomedzi Slovákov z ďalekej z Vojvodiny zo Srbska zaspieval Karolovu pieseň Na srdci mi hraj. Ďalšia zo speváckych osobností Monika Stanislavová zaspievala obľúbenú pieseň Šiel, šiel no a na záver  Martin Kujan Smútok krásnych dievčat. Z tohto výberu diváci si vybrali, ktorá Duchoňova pieseň sa im najviac páčila.

V druhom kole spievali speváci pieseň podľa svojho výberu. Potom diváci vložili žetóny do sklených valcov, aby určili víťaza, ktorý získa Cenu Karola Duchoňa.

Ocenenie Osobnosť Kantilény získali aj zakladatelia tohto nezabudnuteľného festivalu pani Anna Piláriková, bývalá riaditeľka Domu MS Galanta a pán Peter Fahn, iniciátor festivalu, osobný priateľ Karola Duchoňa a excelentný moderátor.
Ocenenie Cena Karola Duchoňa Kantilény 2015 poputovala do Srbskej Vojvodiny, získal ju pán Branislav Struhár s piesňou Na srdci mi hraj.
Laureátom Kantilény 2015 sa stal za prínos do slovenskej populárnej hudby pán Peter Lipa.

V spolupráci s pani Zlaticou Gažovou, riaditeľkou Domu Matice slovenskej Galanta

Karolova spolupráca

A P 22.04. 2015 (13:15)

Spolupracoval napríklad s Evou Mázikovou, Evou Kostolányiovou, Marcelou Leiferovou či Dušanom Grúňom. 
Za pieseň Chvála humoru získal aj s Evou Kostolányiovou v roku 1973 striebro na Bratislavskej lýre.

druhá manželka Alena

A P 22.04. 2015 (13:28)

Karol sa s Alenou poznal 12 rokov z rozhlasu. Po 3 a pol mesiaci chodenia, sa vzali. Boli spolu rok, kým Karol navždy odišiel. Pamätá sa na neho ako na veľmi šarmantného, citlivého a vtipného muža, ktorý ju vedel vždy rozosmiať.
Práve o Alene vraj zložil Ľubo Zeman pieseň Čardáš dvoch sŕdc. 

manželka Elena a dcéra Danka

A P 22.04. 2015 (13:21)

Otec pre ňu neodišiel, žije s ňou stále v spomienkach, v pesničkách, spoločných zážitkoch. Na Vianoce má pri štedrovečernom stole prestretý svoj tanier, príbor a pohár.
Svojho otca vnímala najmä ako veľmi „ulietaného“, veľmi si ho neužila, ale vždy jej nezabudol priniesť z ciest darček.
Spomína si na neho ako na veselého, spoločenského, rozdávajúceho skvelú náladu a ako na normálneho a skromného človeka.
Spomína si, že keď sa prechádzali po centre mesta, maskoval sa čiapkou a okliarmi, aby ho ľudia nespoznávali a nepotľapkávali pochvalne po pleci, lebo vtedy trpel. Všetko, čo chcel ľuďom povedať, im povedal prostredníctvom piesní. 
Dnes má Karol už dvoch vnukov, Petra a Damiána.
Ženské meno Elena v piesni Elena, ty si život môj určite nebude náhodný.

Čardáš dvoch sŕdc

A P 22.04. 2015 (12:04)

Pieseň Čardáš dvoch sŕdc predstavil Karol Duchoň v Tokiu v roku 1975. Hoci textu piesne nikto nerozumel, zožal vďaka jej muzikálnosti nesmierny úspech.

Zem pamätá

A P 22.04. 2015 (11:59)

S touto pesničkou získal v roku 1974 zlato na Bratislavskej lýre.

V dolinách

A P 22.04. 2015 (13:29)

Jeho pesnička V slovenských dolinách opäť ožila vďaka úspešnému prespievaniu od Kulyho z Desmodu

Tom Jones

A P 22.04. 2015 (11:40)

Karola Duchoňa spevácky prirovnávali k britskému spevákovi Tomovi Jonesovi. 

 

Ďalej v hrobe

V tomto hrobe je k odpočinku uložený iba Duchoň Karol
Pridať zosnulého do hrobu

Významné osoby na cintoríne

Peter Dubovský, 1972 - 2000 Dubovský Peter
Bratislava, 7. 5. 1972 Thajsko, 23. 6. 2000
Kornel  Földvári, 1932 - 2015 Földvári Kornel
Trenčín, 13. 2. 1932 Bratislava, 26. 3. 2015
Stano Radič, 1955 - 2005 Radič Stano
Kalinovo, 7. 5. 1955 Bratislava, 8. 4. 2005
Michal Slivka, 1929 - 2007 Slivka Michal
Banská Bystrica, 30. 7. 1929 15. 10. 2007
Jozef Špaček, 1935 - 2015 Špaček Jozef
Ždárne na Morave, 14. 9. 1935 Bratislava, 16. 8. 2015

Vrakuňa

Detail cintorína:

Názov hrobu: Duchoň Karol

GPS hrobu:

48º 8' 40,092''
17º 11' 33,8568''

Detail hrobu

QR kód profilu zosnulého

QR kód - Duchoň Karol , 1950 - 1985


Živá spomienka v mobile

Stáhněte si aplikáciu na Google play