Pavol Demitra

Obrázok zosnulého: "Pavol Demitra, 1974 - 2011"
Narodenie: Dubnica nad Váhom, 29. 11. 1974 Úmrtie: Tunošna, blízko Jaroslavľu, Rusko, 7. 9. 2011
 

hokejový útočník, viacnásobný kapitán slovenského hokejového mužstva, športový velikán, charizmatická osobnosť

Život je príliš krátky, aby sme si v ňom jeden druhému nerobili radosť

 


Životopis

Jeho hokejové začiatky siahajú do rodného mesta do klubu Spartak ZŤS Dubnica nad Váhom.
S hokejom sa dokonale skamarátil, keď mal šesť rokov. S vrcholovým hokejom začal v sezóne 1992/1993 za Duklu Trenčín. Počas nasledujúcej sezóny debutoval v NHL ako hráč Ottawy Senators. Počas troch rokov účinkovania v Ottawe hrával väčšinou v mužstve Prince Edward Island Senators.

V klube St. Louis Blues vytvoril spolu s Michalom Handzušom a Ľubošom Bartečkom produktívny útok nazývaný Slovak line. V roku 2000 bolo ocenený individuálnou trofejou Lady Byng Memorial Trophy pre najslušnejšieho hráča. K trofeji prispel aj okamih, kedy mohol vystreliť, dať gól a zabezpečiť si tým prémiu 500 000 USD, ale on prihral Scottovi Youngovi, ktorému by gól priniesol 300 000 USD. Ten bol však natoľko prekvapený, že gól napokon nedal. Na otázky novinárov prečo nestrelil ale nahral, Paľo odpovedal, že Scott potreboval gól. Lady Byng Memorial Trophy je pre hokejistov prestížna cena za technickú a umeleckú dokonalosť, ako aj za džentlmenstvo na ľade.

V sezóne 2004/2005, počas prerušenia hokejovej súťaže – lockoutu v NHL, bol hráčom za Duklu Trenčín. Väčšinu sezóny v jednom útoku s Mariánom Hossom a Mariánom Gáboríkom. Tu sa stal najproduktívnejším hráčom súťaže, dosiahol rekordných 82 bodov v základnej časti.

Pôsobil aj v klube Los Angeles Kings a Minnesota Wild, kde vytvoril produktívnu dvojicu s Mariánom Gáboríkom. V tomto klube pôsobil aj ďalší Slovák Branko Radivojevič. 10.7.2008 podpísal zmluvu s tímom Vancouver Canucks.

Pred sezónou 2010/2011 sa stal hráčom ruského klubu KHL Lokomotiv Jaroslavľ, kde v play-off bodoval desať zápasov po sebe.   

V roku 2003 sa stal najlepším hokejistom Slovenska v ankete Zlatý puk.

V rokoch 1996, 2003 /bronz, Fínsko/, 2004, 2005, 2007 a 2011 reprezentoval Slovensko na majstrovstvách sveta, v rokoch 2002, 2006 a 2010 na ZOH a v rokoch 1996 a 2004 na Svetovom pohári.

V roku 2002 sa oženil a s manželkou Máriou majú dve deti: syna Lucasa a dcéru Zaru. Syn Tobias /dvojča Zary/ umrel štyri dni po narodení pre vážnu chybu dýchacích ciest.

Bol hráčom s vysokou kreativitou, bol hokejovým umelcom a zároveň charizmatickým človekom. Hokej hral majstrovsky a bravúrne zvládal svoje líderstvo. 

V roku 2011 sa po bohatej reprezentačnej kariére emotívne rozlúčil počas majstrovstiev sveta, kedy dostal aj titul Najlepší útočník SR 2011.

7. septembra 2011 tragicky zahynul pri havárií lietadla Jak-42, kde zahynul aj celý hokejový tím Lokomotiv Jaroslavľ. Pri štarte lietadla došlo k chybe posádky, následne lietadlo narazilo do stožiaru antény a krátko na to havarovalo. Časť lietadla spadla do rieky Volga.

6. júna 2012 bol zaradený do siene slávy Slovenského zväzu ľadového hokeja.

 

 Stáhněte si aplikáciu na Google play

Spomienky (fotky, video, texty)

Spomienky

Pridať spomienku

S Palim sa lúčia všetci

A P 15.05. 2015 (12:00)

Občas sa z hora na nás pozri, my sme tí, ktorí nikdy nezabudnú ...

 

S Palim sa lúčia jeho chlapci

A P 15.05. 2015 (12:00)

Kolegovia a najlepší priatelia zároveň.

Paľovo lúčenie s hokejom

A P 15.05. 2015 (11:37)

Paľo Demitra sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou a fanúšikmi po víťaznom zápase nad Dánskom v zápase E skupiny na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave.
Paľo sa vrátil na ľad, spravil jedno čestné kolo, ktoré vynikajúci útočník ukončil symbolicky - vyzliekol si národný dres, pobozkal štátny znak a venoval ho jednému z priaznivcov. 

Keď začalo skandovanie fanúšikov, neudržal emócie a tiekli mu slzy. Nevedel si predstaviť, že by postúpili a lúčil by sa v inej fáze turnaja. Počuť skandovať jeho meno bolo pre neho niečo úžasné.
Boli to pre neho veľmi emotívne okamihy, veľmi dojímavé.
Partiu pokladal za takú super partiu, že sa to ani nedá opísať. Jeho hekojoví kolegovia, sa stali jeho priateľmi, ktorým mohol kedykoľvek zavolať a vedel, že pre neho urobia čokoľvek. Bol vďačný, že toto mohol zažiť.

 


 

Paľo v talkshow

A P 15.05. 2015 (10:47)

Je tu dosť Paľových úsmevov

38 - filmová pocta hokejovej legende

A P 15.05. 2015 (10:42)

Film  38 je poctou hokejovej legende Paľovi Demitrovi. Réžiu a scénar robil Dano Dangl, ktorý mal Paľa rád, lebo okrem špičkového hokeja a dobrého srdca mal zmysel aj pre humor.
Film je dokumentom, kde sú použité doposiaľ nezverejné zábery z Paľovho deststva, fotografie od blízkych, materiál o jeho úplných hokejových začiatkoch a aj zostrihy zo zápasov v USA či Rusku.

Dokument obsahuje aj spomienky jeho hráčskych kolegov, ako sú Marián Gáborík, Michal Handzuš, Marián Hossa, Zdeno Chára, Tomáš Kopecký, Keith Tkachuk, Jeremy Roenick, Miroslav Šatan či Peter Šťastný.

Dokument umocňuje slovenská hudba v pozadí. Slovenská preto, že Paľo najradšej počúval domáce pesničky. Jeho obľúbenou skupinou bolo Iné Kafe a práve táto skupina sa mu rozhodla venovať skladbu Čiernobiela. 

Film 38 o Paľovi Demitrovi si prišlo pozrieť rekordných 49 314 divákov
 

kolegovia spomínajú

A P 15.05. 2015 (00:28)

František Hossa, tréner slovenskej reprezentácie  
Paľo mu chýba, spájalo ich mnohé. Okrem iného bol Paľo kamarát jeho synov a bývalý hráč Trenčína. Vníma ho ako výnimočného v tom, že bol rodený vodca, s nezabudnuteľným šarmom, navyše veľmi spoločenský typ. Stretávali sa aj mimo ľadu, na zábavách. Paľo vedel svojím ľudským prejavom na seba upozorniť a získať si ľudí.

Ján Pardavý, kapitán Dukly Trenčín
Na Paľa si spomenie každý deň, lebo bol jeho veľmi dobrý kamarát. Chýba mu. Pre neho mal Demitra svoju charizmu, bol veľmi priateľský a ľudia ho za to mali veľmi radi. Vychádzali spolu dobre a nemôže zabudnúť na spoločne prežité chvíle. 

Vladimír Vůjtek, tréner slovenskej hokejovej reprezentácie 
Považuje Paľa za jedného z najlepších slovenských hokejistov v histórii, Paľo bol pre neho veľký hráč a človek s veľkým "Č". Bol kamarátsky a vždy pracoval naplno pre kolektív. Bez váhania ochotne pomohol reprezentácii, nikdy sa v klube na nič nevyhováral. 

dobré srdce

A P 14.05. 2015 (23:55)

Paľo Demnitra sa rád zúčastňoval charitatívnych akcií a podporoval mládež. 

úcta Paľovi Demitrovi

A P 14.05. 2015 (23:51)

Po smrti Pavla Demitru hrávali slovenskí reprezentanti s malým číslom 38 na dresoch, ako pamiatku na neho.

Brankár Jaroslav Halák chytával v NHL s prilbou, na ktorej bola Paľova podobizeň.

V Trenčíne po ňom pomenovali štadión, na ktorom hráva svoje zápasy Dukla

 V jeho rodnom meste v Dubnici po ňom pomenovali základnú školu, v kotrej kedysi ako žiak sedával.      

Na MS 2012, kde naši získali striebro, už na dresoch podľa reglementu nemohla figurovať 38, ale viacerí naši reprezentanti ju nosili či už na prilbe alebo na rukaviciach.
Kapitán Zdeno Chára si pri preberaní trofeje v Helsinkách obliekol dres s číslom 38, len si ho dal obrátene a tridsaťosmičku mal na prsiach

Paľo Demitra

A P 15.05. 2015 (12:54)

Bol fenomenálny hokejista. Nestal sa z neho však len klasický reprezentant, ale bol aj klubovým hráčom a najmä priateľom. Nikdy neodmietol reprezentovať - bol na piatich svetových šampionátoch /1996, 2003, 2004, 2005, 2007/ a na troch olympiádach /2002, 2006, 2010/.
V reprezentácií odohral spolu 77 zápasov a strelil 27 gólov. 
Po domácich majstrovstvách sveta sa so slzami v očiach rozlúčil s reprezentačným dresom, aj keď návrat úplne nevylúčil.
Typická bola jeho oslava gólu so zdvihnutými rukami.

Paľov hokejový talent bol neuveriteľný. Dotiahol to až na špičkového hráča zámorskej NHL. Začal v tíme Ottawa Senators, odtiaľ v roku 1997 odišiel do St. Louis, kde sa stal hviezdou a práve tam zažil najúspešnejšie roky svojej hokejovej kariéry. Vytvoril tam aj silný útok s Michalom Handzušom a Ľubomírom Bartečkom na krídlach. Strávil tu osem sezón a zaradil sa medzi najlepších hráčov tímu.
Počas výluky v NHL (2003/2004) odohral sezónu v Dukle Trenčín a slovenským fanúšikom predvádzal skvelé hokejové kúzla.
Keď sa vrátil opäť do zámoria, začal v Los Angeles, kde sa stretol s Ľubomírom Višňovským. Nasledovali dva skvelé roky v Minnesote s "parťákom" Mariánom Gáboríkom. Posledné dve sezóny v zámorí účinkoval vo Vancouveri a odtiaľ potom prišiel do ruského Lokomotivu Jaroslavľ a počas svojej prvej sezóny v KHL doslova exceloval.
Robil vynikajúce meno slovenskému hokeju v každom kúte sveta. 

Okrem veľkého hokejového talentu v sebe skrýval aj veľké srdce. Mal ho rád každý, kto s ním prišiel do kontaktu. V hokeji dokázal strhnúť spoluhráčov aj davy fanúšikov. Bol správnym vodcom, ktorý vedel motivovať všetkých okolo seba.
V zámorí ho pokladajú za najlepšieho spoluhráča, lebo bol skvelým priateľom na ľade aj mimo neho.
Z Paľa Demitru sa stal národný hrdina, naša hokejová hviezda, vzor a idol. Mal charakter, ktorý si väčšina z nás zamilovala, každá generácia. Nevedel, čo je pýcha, nikdy neopovrhol žiadnym svojím fanúšikom.
Na ľade sa správal čestne a športovo. Paľo bol kopa výbornej nálady, ktorá stmelila každú partiu, v ktorej sa vyskytol. Bol ku každému otvorený a prirodzený.

Bol jedným z hokejových géniov, jeden z najlepších hokejistov na Slovensku i vo svete. Tiež považovaný ako jeden z najkomplexnejších svetových útočníkov.

rodina je prvoradá

A P 14.05. 2015 (23:52)

Pali bol výnimočne starostlivým otcom aj manželom, napriem tomu, že bol pracovne veľmi vyťažený. Svoje dve deti Lucasa a Zaru učil bicyklovať aj objavovať krásy prírody, dokázal s nimi nekonečne dlho vystrájať a smiať sa. 
Mal radosť zo svojho syna, že má rád hokej. S Lucasom však často hrával florball aj futbal. A vôbec mu nevadilo, že Lucas miluje rovnako futbal ako hokej, podstatné pre Paľa bolo, že má z hry radosť a robí to pre seba. Nie preto, že jeho otec miluje hokej.

 

manželia Demitrovci

A P 14.05. 2015 (22:01)

Paľo bol mužom Majkinho života, najlepší kamarát. Jej radosť, celý jej život. Bol jej všetkým. Majka bola zas Paľova životná láska.

Spoznali sa na strednej škole, ale vídali sa často aj na sídlisku. Zoznámila ich kamarátka, keď išli na zmrzlinu a stretli Paľa. Zarozprávali sa a Paľo sa spýtal, či sa môžu zajtra stretnúť. A tak sa na svojom prvom rande poznali len jediný deň.  To, že to stretnutie bolo osudové, potvrdili nielen svadobné zvony v roku 2002, ale aj šťastných spločných 17 rokov.

Hokej zasahoval výrazne aj do ich súkromného života. Paľo bol viac preč ako doma ale Majka sa nesťažovala.
Rok po svadbe sa im narodil syn Lucas, ktorého ako prvý privítal otec Paľo.
Dva roky na to Majka čakala dvojičky. Jej zdravotný stav sa zhoršoval a z tohto dôvodu Paľo nechcel cestovať na majstrovstvá sveta do Viedne. Okomentoval to vetou, že zdravie jeho rodiny je na prvom mieste. Nakoniec však predsa išiel, zatiaľ čo Majka bola hospitalizovaná, no jej zdravotný stav sa zlepšil. A podobne sa zachoval, keď Majke nesprávne diagnostikovali ochorenie srdca, ktoré sa nakoniec našťastie nepotvrdilo.
Dvojičky Tobias a Zara sa narodili 25.5.2005. Nanešťastie mal chlapček vrodenú vývojovú chybu dýchacích ciest a rodičia sa z neho tešili len štyri dni. Nakoniec ich navždy opustil a u Demitrovcov zavládol hlboký smútok. Držali jeden druhého a statočne bok po boku zvládali ranu osudu.

Demitra svoju rodinu nadovšetko miloval. Paľko s Majkou hádky takmer nepoznali, veď Pali bol známy tým, že pri konflikte sa radšej ticho stiahol. Nerád vstupoval do búrlivých diskusií, a to nielen v manželstve.
V ich vzťahu panovala absolútna súhra a harmónia.

 

Ďalej v hrobe

V tomto hrobe je k odpočinku uložený iba Demitra Pavol
Pridať zosnulého do hrobu

Evanjelický cintorín Horný Šianec, Trenčín

Detail cintorína:

Názov hrobu: Pavol Demitra

GPS hrobu:

48º 53' 19''
18º 2' 25''

Detail hrobu

QR kód profilu zosnulého

QR kód - Demitra Pavol, 1974 - 2011


Živá spomienka v mobile

Stáhněte si aplikáciu na Google play