Katarína Kolníková

Obrázok zosnulého: "Katarína Kolníková, 1921 - 2006"
Narodenie: Radošina, 20. 4. 1921 Úmrtie: Radošina, 29. 5. 2006
 

herečka

 


Životopis

Vyrástla v Radošine v chudobných podmienkach v rodine železničiara ako jedno z deviatich detí. V Radošine navštevovala aj školu a občas pracovala ako sezónna robotníčka na biskupskom majetku v Radošine, potom niekoľko rokov slúžila v Piešťanoch.
V roku 1941 si vzala za manžela Michala Kolníka, ktorý pochádzal z Nitrianskej Blatnice. Spolu mali štyri deti, no v roku 1945 ju manžel opustil a zastala s deťmi sama.
V rokoch 1947 – 1979 pracovala v materskej škole v Radošine, ktorú navštevoval aj Stanislav Štepka /vedúci Radošinského naivného divadla, dramatik, textár, scenárista/. Pôsobila tu až do dôchodku ako školníčka a pestúnka.
Celý život však obetovala nielen deťom, ale aj divadlu.
Už v roku 1932 debutovala ako 11 ročná v hre Jezuliatko ako Panna Mária.

V roku 1971 sa stala členkou Radošinského naivného divadla, predstavovala insitné herectvo a Stanislav Štepka si ju vybral takmer do všetkých svojich inscenácií.
Jej prvá hra sa volala Človečina a ona sama naozaj bola veľmi ľudská. Bola jedinečnou a neopakovateľnou osobnosťou plnou poetického fluida. Mala kúzlo jednoduchého no vnútorne bohatého človeka.
Hrala matku v Jááánošíííkovi, poštárku v Slovenskom tangu či kuchárku v Pavilóne B. Zahviezdila aj v inscenácií Alžbeta Hrozná. Hrala aj vo filmovej verzii divadelných hier Konečná stanica, Jánošííík a v televíznom filme Osobná chyba.

Účinkovala v rozhlase (dvadsaťjeden rozhlasových adaptácií hier z repertoáru RND z rokov 1982–1983, 1995–1998), v kabaretných programoch, v televízii aj vo filme.

Ocenenia:

2004/2005 – Igric – za herecký výkon v divadelnej hre Človečina: cena Slovenskej filmovej kritiky, cenu udeľuje Literárny fond, Slovenský filmový zväz a Únia slovenských televíznych tvorcov
2001 – MČ Bratislava Nové mesto
2002 – OTO za rok 2001 uvedená do Siene slávy
Kvet Tálie – cena určená pre významné slovenské divadelné herečky

V roku 2001 vydal Stanislav Štepka knihu rozhovorov autora s herečkou ... a já, Katarína Kolníková.Stáhněte si aplikáciu na Google play

Spomienky (fotky, video, texty)

Spomienky

Pridať spomienku

Ulička slávnych nosov

A P 22.05. 2015 (11:39)

Katarína Kolníková má svoj reliéf  spolu s jej hudobným a hereckým radošinským kolegom Jánom Melkovičom v Uličke slávnych nosov v Kremici.

Autorom reliéfu je Jozef K. Höger, žijúci a tvoriaci v Kremici.

ikona Radošinského naivného divadla

A P 22.05. 2015 (12:12)

Stanislav Štepka, herec, spisovateľ, scenárista, režisér hovorí, že hrať s ňou bolo pre neho to najlepšie, čo ho mohlo stretnúť. Lebo ona bola fantastická. Ona nemusela hrať, ona na javisku bola. Nemusela ani veľmi nič nové vymýšľať, stačilo jej len byť na javisku ako človek. 
 

Človečina

A P 22.05. 2015 (11:25)

Tragifrašku Človečina od autora a režiséra Stanislava Štepku premiérovo uviedlo Radošinské naivné divadlo 14. novembra 1971.
Katarína Kolníková si v nej zahrala rolu Babičky prvýkrát ako členka RND.
Citát z hry Človečina 2 v jej podaní z roku 2004 pri jej opätovnom uvedení:

Myslela som si, že ludý sú len dobrí a zlí.
Potom som prišla na to,
že zlí móžu byt aj mrchaví a dobrí aj múdri.
Najhoršá kombinácia pre život sú mrchaví a sprostí.
Takých sa najvác namnoží vtedy, ked sú múdri lahostajní.
O tom bola naša Človečina kedysik
a o tom je aj neská, ked je múdrych pár
a sprostých nejde vykynožit any nasilu!
Pozývam vás do nášho dyvalla,
aby ste sa spolu s nami zasmáli na tom,
jakí nýkedy dokážeme byt malí a smíšni…

 

kniha aj film ... a já, Katarína Kolníková

A P 22.05. 2015 (11:41)

Poctu protagonistke Radošinského naivného divadla vzdal Stanislav Štepka knihou rozhovorov a spomienok ... a já, Katarína Kolníková /2001/. Knihu vydalo vydavteľstvo Ikar.
Názov ... a já, Katarína Kolníková je preto, že keď chodil divadelný súbor na rôzne besedy a audiencie, zapisovali sa do pamätných kníh a teta Katka, ako ju familiárne všetci volali, sa zapisovala ako posledná práve touto vetou ... a já, Katarína Kolníková.
Stanislav Štepka by si nikdy nepomyslel, že práve o tom, koho pozná najlepšie, sa mu bude písať najťažšie.
Napísal niekoľko verzí a nakoniec sa so svojím synom Jurajom dohodli aj na spoločnej podobe scenára. Juraj Štepka režíroval film sčasti na motívy tejto knihy.
Štylizovaný sprievodný text - niečo ako monológ pani Kolníkovej - nahovorila jej dlhoročná priateľka - herečka Zuzana Kronerová.
Film nehovorí o Kataríne Kolníkovej ako o hrečke RND, ale ako človeku, ktorý mal svoje sny.
 

 

 

Katarína Kolníková rozpráva o svojom živote

A P 22.05. 2015 (13:16)

Život ju skúšal veľakrát, ale vždy si našla dôvod na radosť. A tou obdarúvala ďalších ľudí.  

Mala štyri deti, šesť vnúčat a hojný počet pravnúčat. 
Vydávala sa počas druhej svetovej vojny a jej manžel ju opustil, keď mali spolu tri deti a štvrté na ceste. Neplatil ani alimenty, no nikdy z ruky nedala prsteň, ktorý jej venoval.

Svoje deti vychovávala sama a netají sa, ich vychovávala aj bitkou. Tvrdila, že len tak sa z nich mohli stať čestní ľudia. Hovorievala im, že ich každého ľúbi za dvoch, tak ich musí za dvoch aj biť. Bola prísna, cez prázdniny poslala deti do roboty a v nedeľu do kostola. Keď niektoré z nich vynechalo omšu, muselo mať vysokú teplotu, inak nie. Viera bola veľmi dôležitá. Len tá jej pomáhala v ťažkých časoch.

Ďalej v hrobe

V tomto hrobe je k odpočinku uložený iba Kolníková Katarína
Pridať zosnulého do hrobu

Radošina

Detail cintorína:

Názov hrobu: Kolníková Katarína

GPS hrobu:

48º 32' 52,2121''
17º 56' 33,3317''

Detail hrobu

QR kód profilu zosnulého

QR kód - Kolníková Katarína, 1921 - 2006


Živá spomienka v mobile

Stáhněte si aplikáciu na Google play