Ivan Niňaj

Obrázok zosnulého: "Ivan Niňaj, 1954 - 2015"
Narodenie: 18. 7. 1954 Úmrtie: Bratislava, 29. 3. 2015
 

športový komentátor

 


Životopis

Dlhé roky pracoval ako komentátor STV. V roku 2003 z STV odišiel a opäť sa vrátil v roku 2008, kedy sa stal šéfom športovej redakcie.
Komentoval predovšetkým ľadový hokej, no okrem toho sa venoval aj iný športom ako cyklistika, dostihy či stolný tenis. Z cyklistiky sa venoval hlavne  Pretekom mieru a Okolo Slovenska. Desaťročia bol cyklistickou jednotkou STV. Posledné štyri roky komentoval aj priame prenosy z Tour de France a pripravoval aj cyklistické reportáže do relácie Góly – body – sekundy. Jeho posledný príspevok, ktorý pripravil na odvysielanie bol o Tirreno – Adriatico a Petrovi Saganovi 17.marca 2015.

Počas svojho komentátorského pôsobenia odkomentoval neuveriteľných 25 majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Prvý raz to bolo pred tridsiatimi rokmi v Prahe v roku 1985, vtedy získal tím Československa zlaté medaily a ako posledný odkomentoval súboj Francúzska s Ruskom v roku 2014 v Minsku.  Vlani v máji sa tu lúčil so svojou prácou na vrcholných medzinárodných podujatiach

Stal sa jediným slovenských komentátorom, ktorému fanúšikovia založili internetovú stránku s názvom Niňajov svet, kde zoskupili najskôr len jeho a potom aj ďalšie slávne citácie zo športových prenosov. Stáhněte si aplikáciu na Google play

Spomienky (fotky, video, texty)

Spomienky

Pridať spomienku

kolegovia sa s ním prišli naposledy rozlúčiť

A P 02.04. 2015 (14:09)

Na pohreb prišli aj jeho kolegovia a mnohí z nich neudržali slzy. Prišiel  komentátor Jan Slepička, šéf RTVS Václav Mika, komentátor Karol Polák aj moderátorka Jarmila Hargašová a Richard Lintner.

http://www.cas.sk/pohreb

najslávnejšie výroky Ivana Niňaja

A P 02.04. 2015 (14:11)

Výroky Ivana Niňaja, ktoré vznikli pod vplyvom emócií, sa stali legendárnymi a mnohé z nich  zľudoveli.

Tu sú niektoré z nich:

"Čas bude pre nás teraz plynúť strašne pomaly, pomalšie ako zúfalec, pokúšajúci sa plávať v mede."

"Ešte vydržme 4 minúty a príde energia, ktorá dokáže dobiť všetky atómové elektrárne sveta."

"A Švédi budú vylúčení za príliš veľa hráčov ...na striedačke."

"Višňovský sa zatiaľ nezbavil Ohlunda a teraz sa ho vôbec nezbavil..."

"Keď chce, aj Sekera môže vystreliť..."

"Zedník pretlačil puk... Seba už nie..."

"A Halák má na prilbe Vlada Dzurillu a Jánošíka, postavy z našej mytológie."

"A tu vidíme ako Kanaďania inkasujú gól do americkej bránky."

"Bielorusi nedali gól hoci ho takmer dali."

"Na ľade máme Vaica s krídlami."

"Teraz Afinogenov ukázal, ako nedať to, čomu sa hovorí, že sa nedá nedať. Ale na tomto ľade sa dá nedať aj to, čo sa dá dať."

"Vyzerá to, že tento zápas skončí skôr neskôr ako skôr."

"Môžme ísť dopredu, ale nemáme puk."

"Košiciam chýbajú traja strelci - Svatoš, Nagy a ... (chvíľa ticha) a samozrejme Svatoš."

"Vraciame sa do zaplnenej arény alebo ani nie celkom plnej. Vlastne je skoro prázdna."

"Talianom prihorela omáčka na špagety."

"Puk zastavila až kovová konštrukcia z umelej hmoty."

"Áno, títo dvaja hráči sa poznajú veľmi dobre ešte z mládežnických čias, keď spolu chodievali na sústredenia a dokonca aj spolu spávali (chvíľa ticha) ehm na izbe."

"Vyhrali sme buly, ale zatiaľ nemáme puk."

 

takto na Ivana spomínajú jeho kolegovia

A P 02.04. 2015 (13:57)

 

Martin Fraňo, manažér CK BB, spolukomentátor prenosov z TdF: 
"Pri mojom prvom komentovaní Tour de France som mal z Ivana Niňaja zmiešané pocity. No neskôr, keď bola možnosť vybrať si medzi prenosmi, ktorý deň prídem, chcel som etapu, ktorú komentoval. Síce som ho naživo zažil až v závere jeho komentátorskej kariéry, ale bola s ním vždy zábava. Každú chvíľu, každú minútu strávenú s ním v štúdiu, som si užíval. Nebol to obyčajný človek, veľmi svojský a jedinečný. Veľmi som si chcel s ním urobiť spoločnú fotografiu a po tohtoročnej Tour som si povedal, že už určite o rok. Škoda, že sa to už nestane. Bol slovenskou legendou, mnoho ľudí jeho svojský štýl komentovania zbožňovalo, mnohým vadil. Môžem povedať, že som za chvíle strávené s ním v štúdiu veľmi vďačný a nikdy na ne nezabudnem."

Lukáš Timko, šéfredaktor Cycling-Info.sk: 
"Ešte stále som v šoku, že Ivan Niňaj už nie je medzi nami. Volal mi ešte večer pred tým, ako bol hospitalizovaný. Mal dobrú náladu a pracoval na príspevku o Petrovi Saganovi. Je mi to veľmi ľúto. Bola to veľká osobnosť našej športovej žurnalistiky. Mal mnoho fanúšikov, väčšinou staršej generácie, ktorí ho radi počúvali dlhé letné popoludnia. Ale aj mladších, ktorí si vychutnávali jeho zábavné komentovanie hokejových prenosov, napr. s Richardom Lintnerom. Veľmi si vážim a som vďačný, že som mal tú česť s ním štyri roky spolupracovať pri vysielaní Tour de France a obdivoval som jeho vyjadrovacie schopnosti. Z každej situácie sa vedel dostať. Mal som na začiatku strach, ako sa bude správať k jeden a pol generácie mladšiemu uchu, ktoré mu prišlo kafrať do roboty, ale prekvapil ma svojím korektným prístupom. Od začiatku ma prijal a stal sa aj verným čitateľom nášho portálu. Zažili sme spolu mnoho veselých situácií a jeho poznámky, nie len v priamych prenosoch, ale aj mimo nich, mi dlho ostanú v pamäti. Hoci sa to jeho neprajníkom nemusí zdať, bol to férový a často pozitívny i veselý človek. Tešil som sa ešte na posledné dva ročníky Tour, ktoré mal pred zaslúženým odchodom na dôchodok odkomentovať. Mrzí ma, že si nedal väčší pozor na svoju životosprávu, ktorá zrejme bola aj za týmito zdravotnými problémami. Ani tie mu ale nezabránili pracovať až do poslednej chvíle."

Vladimír Genda, športový redaktor a komentátor cyklistiky v RTVS: 
"Ivan bol dobrým človekom. Napriek desiatkam odpracovaných rokov sa k nám skúsenejším, ale ani mladších kolegom, nikdy nesprával povýšenecky, nezvyšoval hlas. Snažil sa každému pomôcť, usmerniť ho. Bolo s ním aj veľa zábavy. Myslím si, že sme ho mali všetci radi. Keď prišiel do televízie, bol najmladší, ale veľmi rýchlo sa vypracoval. Začal vo veľmi mladom veku komentovať, čo bolo za federálnych čias veľmi náročné. Fungovala veľká hierarchia a, samozrejme, viac príležitostí dostávali Česi. Prežil si aj turbulentné pracovné obdobia. Dvakrát z televízie odišiel a vrátil sa späť. Bol na viacerých olympiádach, ale nie na všetkých. Bolo to u neho rôzne, podľa okolností aj vedenia. Cyklistike sa venoval už od 70-tych rokov. Preslávil sa hlavne Pretekmi mieru, ktoré robil s ďalším legendárnym komentátorom Róbertom Bakalářom. Najprv začínali iba zábermi z cieľa, postupne sa prenosy vyvíjali. Dá sa povedať, že cyklistika bola jeho srdcovka, ale venoval sa hlavne hokeju. Bol tiež spoluautorom viacerých kníh, hlavne o hokeji. Je to aj pre mňa osobne veľmi smutné až strašné. Dlhé roky som sedel v redakcii hneď za vedľajším stolom a neviem si ani predstaviť, že už tam nikdy nepríde, a to bez rozlúčenia. Zasiahlo ma to veľmi, tak ako aj celú redakciu."

Ľudovít Lučanič, cyklistický novinár, denník Šport: 
"Táto smutná správa ma veľmi nemilo prekvapila, pretože som Ivana pár mesiacov nevidel a naposledy nič nenasvedčovalo tomu, žeby mal mať také veľké problémy. Bol to veľmi dobrý človek, absolútne nekonfliktný typ. Veľa ľudí má kamarátov, ale aj takých, ktorých nemá rád. On vychádzal s každým. Mal som s ním veľmi dobrý vzťah. V cyklistike mal veľa priateľov. Mal k nej veľmi dobrý vzťah a snažil sa jej pomôcť. Často k nej nepristupoval iba obyčajne spravodajsky, ale keď bolo treba, bol ochotný aj pomôcť. Zažili sme spolu mnoho ročníkov Pretekov mieru. Krátky čas pracoval aj u nás v Športe. Dokonca bol namiesto mňa na MS v cyklokrose v roku 1993, keďže som očakával narodenie dcéry. Mal pekný život, prežil ho s ľuďmi a vytvoril veľa kamarátstiev. Je mi to veľmi ľúto. Žiaľbohu, život prináša aj smrť a nikto z nás nevie, kedy ho to čaká."

Ján Starší, tréner dvojnásobných majstrov sveta: 
„Keď si predstavím, že mám 81 a on mal len 60, je mi ťažko. Na Ivana budem spomínať ako na veľkého Liptáka, ktorý sa vypracoval na skvelého komentátora s výbornou slovenčinou a odborným pohľadom na hokej. Tým, že používal skutočne hokejovú terminológiu, si ma získal. Jeho komentáre mi budú chýbať.“

Dárius Rusnák, kapitán majstrov sveta z roku 1985: 
„Na turnaji Izvestijí v roku 1985, ktoré sme vyhrali, sme toho povystrájali. Ivan sa obliekol do mundúra strážcu a hnal nás do lietadla, aby sme nezmeškali let. Váľali sme sa od smiechu, ale let sme stihli.“

Richard Lintner, majster sveta z roku 2002: 
„Neskutočne smutná správa. S Ivanom sme zažili veľa veselých zážitkov. Ľahko si získaval kamarátov svojím úprimným vystupovaním. Nezabudnuteľný je jeho dunivý hlboký hlas, ktorým komentoval. Naveky už bude zapísaný ako jedna z najväčších komentátorských legiend. Súcitím s jeho rodinou a blízkymi.“

 

 

http://www.pluska.sk/sport/ostatne/manzelka-komentatora-ninaja-dufala-zazrak-nestal-sa.html
http://www.cycling-info.sk/magazin-cycling-info-sk-clanky/2328-ivan-ninaj-jedinecny-korektny-a-priatelsky-milovnik-cyklistiky

 

 

 

Ďalej v hrobe

V tomto hrobe je k odpočinku uložený iba Niňaj Ivan
Pridať zosnulého do hrobu

Významné osoby na cintoríne

Michal Arpáš, 1949 - 2015 Arpáš Michal
Gabčíkovo, 19. 12. 1949 7. 11. 2015
Paľo Bielik, 1910 - 1983 Bielik Paľo
Banská Bystrica, 11. 12. 1910 Bratislava, 23. 4. 1983
Oľga Budská, 1928 - 2015 Budská Oľga
Trenčín, 29. 5. 1928 25. 5. 2015
František Dibarbora, 1916 - 1987 Dibarbora František
Bratislava, 19. 11. 1916 Bratislava, 4. 9. 1987
Jaro Filip, 1949 - 2000 Filip Jaro
Hontianske Moravce, 22. 6. 1949 Bratislava, 11. 7. 2000
Marián Kochanský, 1955 - 2006 Kochanský Marián
Partizánske, 4. 6. 1955 Bratislava, 28. 4. 2006
Zora Kolínska, 1941 - 2002 Kolínska Zora
Kráľova Lehota, 27. 7. 1941 Bratislava, 17. 6. 2002
Pavol Mikulík, 1944 - 2007 Mikulík Pavol
Prešov, 2. 3. 1944 Bratislava, 27. 11. 2007
Rudo Moric, 1921 - 1985 Moric Rudo
Sučany, 27. 3. 1921 Bratislava, 26. 11. 1985
Melánia Olláryová, 1928 - 2013 Olláryová Melánia
8. 8. 1928 19. 1. 2013
Július Pántik, 1922 - 2002 Pántik Július
Stredné Plachtince, 15. 1. 1922 Bratislava , 25. 8. 2002
Magda Paveleková, 1931 - 2015 Paveleková Magda
Levice, 7. 6. 1931 Dunajská Lužná, 20. 7. 2015
Viliam Polónyi, 1928 - 2012 Polónyi Viliam
Krupina, 6. 7. 1928 Bratislava, 12. 11. 2012
Elo Romančík, 1922 - 2012 Romančík Elo
Ružomberok, 17. 12. 1922 Bratislava, 9. 10. 2012
Jozef Skovay, 1929 - 2015 Skovay Jozef
Bratislava, 24. 10. 1929 Bratislava, 7. 8. 2015
Viera Strnisková, 1929 - 2013 Strnisková Viera
Hlohovec, 30. 10. 1929 31. 8. 2013

Urnový háj

Detail cintorína:

Názov hrobu: Niňaj Ivan

GPS hrobu:

48º 12' 34,7475''
17º 2' 39,1123''

Detail hrobu

QR kód profilu zosnulého

QR kód - Niňaj Ivan, 1954 - 2015


Živá spomienka v mobile

Stáhněte si aplikáciu na Google play