Jaro Filip

Obrázok zosnulého: "Jaro Filip, 1949 - 2000"
Narodenie: Hontianske Moravce, 22. 6. 1949 Úmrtie: Bratislava, 11. 7. 2000
 

skladateľ, spevák, herec, režisér, humorista, dramaturg

 

 


Životopis

Narodil sa v učiteľskej rodine.
Študoval na základnej umeleckej škole v Šahách a pokračoval v štúdiu na konzervatóriu v Bratislave hru na klavír a neskôr na konzervatóriu v Žiline.

Po ukončení štúdia hrával v bratislavskom vysokoškolskom klube Véčko so skupinou Petra Lipu Blues Five. Zúčastnil sa s ňou aj pražského beatového festivalu v roku 1969.

Neskôr študoval na VŠMU dramaturgiu a scenáristiku, kde v roku 1976 promoval. Spolupracoval s viacerými divadlami nielen ako hudobník, ale aj ako herec. Účinkoval aj vo filme, a hral melancholické, vážne postavy, čo bolo takmer opakom s jeho civilným životom. Hlavnú rolu stvárnil napríklad v biografickom filme Františka Vláčila Albert /1987/. K mnohým filmom zase skomponoval hudbu. Hudbu vytvoril napríklad k filmu Rivers of Babylon /1998/.
Je napríklad autorom scénickej hudby k hre Tri sestry /1984/ či Cyrano z Bergeracu /1983/

Pracoval aj v rozhlase, v Rádiu Twist vysielal niekoľko relácií. Obľúbená bola najmä spoločná talkshow so Stanom Radičom Záložňa, Noční vtáci, ktorí vznikali v spolupráci s Romanom Kittlerom a neskôr s jeho starším synom Jarom.

Významná je jeho spolupráca s Dežom Ursínym, s ktorým spoločne nahrali legendárny album Provizórium a neskôr ďalšie. Poznali sa od Jarových pätnástich rokov a dlhé roky s ním spolupracoval a nahral klávesy na väčšinu jeho albumov. Ako priatelia a ako muzikanti boli spolu v kontakte dve tretina Jarovho života.

Diváci a poslucháči však intenzívnejšie vnímali jeho spoluprácu s dvojicou komikov Lasica a Satinský. Veľmi si rozumeli, dokonca aj bez zbytočného vysvetľovania. Trojica Filip, Lasica a Satinský nahrala spolu niekoľko albumov vrátane legendárneho  Bolo nás 11 /1981/. Sú tam piesne, ktoré sa stali natoľko obľúbené, že časom prakticky zľudoveli.
Medzi ďalšie patrí napríklad S vetrom o preteky, My či Sťahovaví vtáci.
Spolu ralizovali aj kabaret Ktosi je za dverami a viacero divadelných projektov.

V prvej polovici osemdesiatych rokov bol členom populárnej skupiny YPS.

V polovici deväťdesiatych rokov začal Jaro Filip spolupracovať s Richardom Müllerom. Na album 33 z roku 1994 mu zložil, okrem jednej skladby, všetky piesne. Spolupracovali spolu aj na väčšine pesničiek na albumoch LSD, Nočná optika aj Koniec sveta.
Ako poctu Filipovi nahral Müller po jeho smrti spoločne s Milanom Lasicom platňu Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa.

V deväťdesiatych rokoch spolupracoval so Štefanom Skrúcaným, Rasťom Piškom, Mirom Nogom, Stanom Radičom a Zuzanou Tlučkovou na humoristických reláciách ako Apropo TV či Telecvoking. Vyjadroval tak názory na spoločenské dianie deväťdesiatych rokov.

Bol obrovským fanúšikom počítačov a internetu, ktorého sa nevedel nabažiť a svoju kvázi závislosť prirovnával ku knihomoľstvu. V roku 1997 spolu s Róbertom Dydom založili prvý slovenský internetový magazín Sieťovka.  Od roku 1994 publikoval články a recenzie počítačových hier v časopise RIKI

S manželkou Evou mal tri deti: synov Jara a Lea, a dcéru Evu.
Jeho dcérou je aj mladá hudobníčka Dorota Nvotová, ktorú má spolu s herečkou Annou Šiškovou.

Vyšla o ňom životopisná kniha Človek hromadného výskytu (Slovart, 2002) od Mariana Jaslovského.

In memoriam mu bola udelená Cena ministra kulúry SR a to za neobyčajný a mnostranný umelecký talent a osobité umelecké aktvity, schopnosť tímovej spolupráce s výraznými slovenskými a českými umelcami, ako ja za výnimočné osobnostné a charakterové vlastnosti a postoje.

 Stáhněte si aplikáciu na Google play

Spomienky (fotky, video, texty)

Spomienky

Pridať spomienku

Ivan Tásler - Pocta Jarovi Filipovi - Jarove pesničky

A P 18.04. 2015 (14:35)

Vďaka spevákovi Ivanovi Táslerovi vzniklo osem rokov po smrti Jara Filipa CD-čko s Jarovými piesňami v podaní súčasných slovenských interprétov.
Väčšinu skladieb nahrala kapela Imt Smile.
Známu pesničku Cez okno naspieval herec Robo Roth spolu s Jankom Kuricom zo skupiny Vidiek.
Pieseň Kapitán naspieval Lasky z Pary. Kuly z Desmodu si zaspieval Rockera.
Veronika Rabadová si zaspievala Keď som IŠLA.
Katarína Knechtová naspievala Do batôžka.
Pieseň V našej obci nahrali a naspievali prešovskí Chikiliki tu-a a Sťahovavých vtákov Peter Lipa. Člen skupiny Lavagance Marek Rakovický spieva Ďalekohľad.
Pieseňové ikony ako sú LSD a Čerešne odspieval Ivan Tásler a Zuzana Smatanová. 

A ešte jedna úžasná

A P 18.04. 2015 (11:22)

Ešte túto som si nemohla odpustiť ...

Čerešne a Milovanie v daždi /okrem mnohých ďalších Richardových pesničiek/ už roky patria medzi moje najobľúbenejšie pesničky, ktoré ma vždy potešia do hĺbky duše a ktorých sa nedokážem "prejesť".

Čerešne, okrem toho, že sú naozaj úžasnou skladbou a spieva ich môjmu uchu lahodiaca speváčka Hana Hegerová, pripomínajú mi hneď aj jeden z mojich najobľúbenejších filmov Pelíšky, kde odzneli.

Zároveň mi obe pesničky pripomínajú určité krásne a nezabudnuteľné etapy môjho života, takže pre mňa naozaj silné nádherné pesničky. 

Pôvodne Filip s Lasicom napísali túto pesničku pre herečku Zuzanu Kronerovú, preslávila ju však speváčka Hana Hegerová.

hrob

A P 18.04. 2015 (02:37)

Takto vyzerá hrob Jara Filipa.

Kremnické gagy

A P 18.04. 2015 (02:34)

V "Uličke slávnych nosov" v Kremnici je vystavený aj nos Jara Filipa. 

Spomínajú na Jara Filipa

A P 18.04. 2015 (02:30)

Milan Lasica spomína na Jara Filipa veľmi často, napríklad cez pesničky. Je pre neho stále prítomný a spomienky na Jara mu vyvolávajú úsmev na tvári.

Peter Lipa spoznal Jara v čase, keď ho ešte nikto nepoznal. Na svojich koncertoch často spieva Jarovu pesničku Sťahovaví vtáci.

Štefan Skrúcaný si pred náročným vystúpením vždy spomenie na Jara Filipa, ako na jedného z troch najbližších priateľov z javiska. Bol mu kamarátom, v spoločnosti ktorého sa cítil dobre, pretože Jaro bol zábavný a vždy pozitívne naladený. Každá minúta s Jarom bola pre neho obrovským zážitkom. Jaro je pre neho nenahraditeľný.

Rasťo Piško spomína na Jara aj prostredníctvom historky, keď išli spolu v aute, Jaro šoféroval a na križovatke naskočila červená. Vtedy si Jaro začal šúľať cigaretu a Rasťo sa zľakol, že veď to predsa nemôže stihnúť. Samozrejme sa mýlil, lebo Jaro to stihol jednou rukou za pár sekúnd. Spomienku na Jara v ňom teda vždy evokujú tenké a voňavé cigarety.

ZuzanaTlučková si spomína na Jara ako na človeka s energiou, ktorú vkladal do všetkého, čo robil. A tiež na človeka s množstvom záujmov. 

 

Jaro Filip - Richard Müller

A P 18.04. 2015 (02:05)

Richard Müller s Jarom Filipom spravili spolu šesťdesiať pesničiek. Urobili štyri Richardove a dve Jarove CD nosiče, ktoré však pozná len málo ľudí.
Richarda Müller považuje Jara Filipa za najdôležitejší míľnik v jeho živote.
V roku 1996 zložili nadčasový hit Cigaretka na dva ťahy, ktorý sa nachádza na albume LSD.
K tomu najlepšiemu zo spolupráce Filip-Müller okrem Cigaretky patrí jednoznačne aj pieseň Milovanie v daždi.
Ich spoločné tvorenie bolo spontánne, nikdy nepocítili tlaky termínov. Keďže tvorili s radosťou, väčšinou Richardove texty vznikli veľmi rýchlo a Jaro ich rovnako rýchlo zhudobnil.

Ktosi je za dverami

A P 18.04. 2015 (01:58)

Úspešný zábavno-hudobný program, v ktorom Jaro Filip okrem hudby, vstupoval čoraz častejšie aj do rozhovorov.

Filip - Lasica - Satinský

A P 18.04. 2015 (02:05)

Trojica Filip - Lasica - Satinský pripravili spolu štyri albumy, z ktorých je najúspešnejší album Bolo nás jedenásť /1981/.
Pieseň Do batôžka z tohto albumu je aktuálna ešte aj dnes, lebo v nej nie je zahrnuté nič politicky aktuálne, ale zobrazuje všeobecný sen o lepšej budúcnosti. Má najbližšie k titulu hymny 17. novembra. Počas novembrovej revolúcie s ňou Jaro Filip vystúpil pred približne štyridsať tisícovým davom, kde získal aplauz rozmerov Franka Sinatru.

V 90.tych rokoch sa hrala na mítingoch proti mečiarizmu, ale v nedávnej dobe aj proti kauze Gorila, a stala sa hymnou lepšieho Slovenska.

Pesnička Do Batôžka vznikla pôvodne do predstavenia Goldoniho komédie v zvolenskom divadle a mala byť záverečnou pesničkou vyjadrujúcou zmierenie a šťastný koniec.

Ich piesne vznikali na objednávku pre divadelné predstavenia či televízne relácie. Nehrávali sa v rozhlase a neboli považované za hity. S odstupom času sa však ukázalo, že to hity boli, dokonca sa z nich stali evergreeny.

Jaro Filip

A P 21.04. 2015 (10:05)

Bol typický nočný vták. Popri ponocovaniu rád popíjal kávu a mal rád svoju cigaretku. Miloval počítač, pri ktorom strávil mnoho času. Nepovažoval to za závislosť, tvrdil, že si rozširuje svoje vedomosti. Internet bol pre neho nekonečný ako svet.
Nerád cestoval na dovolenky a nerád sa pohyboval, aj keď mal prejsť len o ulicu ďalej, zavolal si taxík.
V živote potreboval rozmanitosť. Keď ho nebavilo písať, vrhol sa na pesničky alebo režíroval.  Ale vždy to bolo o hudbe. Pritom na hodiny klavíra v detstve ho vôbec nebavilo chodievať, tlačili ho do toho rodičia. A urobili veľmi dobre. Hudba sa mu stala láskou a obohatil životy mnohých ľudí.
Nikdy netvoril pesničky pre hitparády ale tvoril vždy z hĺbky duše. Tvoril piesne, ktoré vyjadrovali jeho samého.

dcéra Dorota

A P 17.04. 2015 (13:00)

S herečkou Annou Šiškovou má dcéru Dorotu. Je herečka, speváčka, moderátorka a mamina malého syna Filipa.
Dorota si na neho spomína ako na mnohoročný sen, ktorý sa stal skutočnosťou a ona sa so svojim otcom nakoniec stretla. Ich prvé strenutie bolo trochu neisté ale plné smiechu, ako napokon takmer všetky ich stretnutia. Vysvetlil jej a napravil to, čo pokazil. Dodatočne Jaro dal Dorote lásku a naučil ju, že život je fajn brať s nadhľadom a ľahkosťou. Nie všetko, čo sa zdá smrteľne vážne, také naozaj je.

manželka Eva a deti

A P 18.04. 2015 (03:18)

S maželkou Evou prežil celý život. I keď to nebola prechádzka ružovou záhradou, mali sa radi a stáli pri sebe. Majú spolu tri deti. Dvoch synov Jara a Lea, a aj dcéru Evu.
Syn Jaro mal k nemu najbližšie, mali spolu kamarátsky vzťah. Podľa neho obol otec citlivý, vtipný ale trochu aj nervák.  

 

Ďalej v hrobe

V tomto hrobe je k odpočinku uložený iba Filip Jaro
Pridať zosnulého do hrobu

Významné osoby na cintoríne

Michal Arpáš, 1949 - 2015 Arpáš Michal
Gabčíkovo, 19. 12. 1949 7. 11. 2015
Paľo Bielik, 1910 - 1983 Bielik Paľo
Banská Bystrica, 11. 12. 1910 Bratislava, 23. 4. 1983
Oľga Budská, 1928 - 2015 Budská Oľga
Trenčín, 29. 5. 1928 25. 5. 2015
František Dibarbora, 1916 - 1987 Dibarbora František
Bratislava, 19. 11. 1916 Bratislava, 4. 9. 1987
Marián Kochanský, 1955 - 2006 Kochanský Marián
Partizánske, 4. 6. 1955 Bratislava, 28. 4. 2006
Zora Kolínska, 1941 - 2002 Kolínska Zora
Kráľova Lehota, 27. 7. 1941 Bratislava, 17. 6. 2002
Pavol Mikulík, 1944 - 2007 Mikulík Pavol
Prešov, 2. 3. 1944 Bratislava, 27. 11. 2007
Rudo Moric, 1921 - 1985 Moric Rudo
Sučany, 27. 3. 1921 Bratislava, 26. 11. 1985
Ivan Niňaj, 1954 - 2015 Niňaj Ivan
18. 7. 1954 Bratislava, 29. 3. 2015
Melánia Olláryová, 1928 - 2013 Olláryová Melánia
8. 8. 1928 19. 1. 2013
Július Pántik, 1922 - 2002 Pántik Július
Stredné Plachtince, 15. 1. 1922 Bratislava , 25. 8. 2002
Magda Paveleková, 1931 - 2015 Paveleková Magda
Levice, 7. 6. 1931 Dunajská Lužná, 20. 7. 2015
Viliam Polónyi, 1928 - 2012 Polónyi Viliam
Krupina, 6. 7. 1928 Bratislava, 12. 11. 2012
Elo Romančík, 1922 - 2012 Romančík Elo
Ružomberok, 17. 12. 1922 Bratislava, 9. 10. 2012
Jozef Skovay, 1929 - 2015 Skovay Jozef
Bratislava, 24. 10. 1929 Bratislava, 7. 8. 2015
Viera Strnisková, 1929 - 2013 Strnisková Viera
Hlohovec, 30. 10. 1929 31. 8. 2013

Urnový háj

Detail cintorína:

Názov hrobu: Filip Jaro

GPS hrobu:

48º 12' 34,7475''
17º 2' 39,1123''

Detail hrobu

QR kód profilu zosnulého

QR kód - Filip Jaro, 1949 - 2000


Živá spomienka v mobile

Stáhněte si aplikáciu na Google play